To były piękne dni,

Po prostu piękne dni…

Słowami refrenu piosenki Haliny Kunickiej żegnamy się z cyklem koncertów „Łaskie nuty” organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łaskiej. Występy trzech zespołów (Andare Trio, Bogna Band i Macieja Malinowskiego z przyjaciółmi) dostarczyły łaskiej publiczności wiele pozytywnych emocji - od radości i rozmarzenia poprzez melancholię do wzruszeń i nostalgii. Widzowie stęsknieni za koncertami na żywo, za interakcją z artystami, ale również z drugim człowiekiem, z ogromną przyjemnością licznie uczestniczyli w tych wyjątkowych wydarzeniach. Wszystkie koncerty spotkały się z ciepłym odbiorem, ale chyba ten ostatni najbardziej przypadł Łaskowianom do gustu. Zapewne wynika to z tego, iż zabrzmiały znane piosenki z polskich filmów i seriali, które większość widowni doskonale znała. Muzycy rozpoczęli koncert tradycyjnym polonezem z Pana Tadeusza w reżyserii Andrzeja Wajdy. Kompozytorem tego dzieła był słynny artysta Wojciech Kilar. Skomponował on muzykę do ponad 120 filmów, między innymi do Lalki, Ziemi Obiecanej, Rodziny Połanieckich czy do serialu Przygody Pana Michała. Następnie publiczność wysłuchała Walca Barbary z filmu Noce i dnie w reżyserii Jerzego Antczaka. Muzykę do niego napisał Waldemar Kazanecki, który wedle wspomnień reżysera, zaimprowizował sentymentalny walc na fortepianie, który okazał się jego integralną i charakterystyczną częścią.

„Muzyka filmowa nie jest dziełem autonomicznym, spełnia jakby rolę służebną i jest podporządkowana wymogom języka filmowego. Toteż dość rzadko się zdarza, że utwory muzyczne pisane dla filmu są wykonywane i słuchane bez obecności obrazu, do którego były napisane. Jednak wiele znanych filmów zawiera ilustracje muzyczne, które wychodzą poza obraz i pozostają w pamięci słuchaczy na długie lata”. Te słowa wypowiedział słynny kompozytor Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, twórca muzyki do serii filmowej o przygodach Hansa Klossa czy np. do komedii Jak rozpętałam II wojnę światową, którą mieliśmy przyjemność wysłuchać.  Kontynuując wojenną tematykę nie mogło zabraknąć najbardziej znanego polskiego serialu, opowiadającego o losach załogi Czołgu Rudy i psa Szarika podczas II wojny światowej. Muzykę do tej produkcji skomponował Adam Walaciński.

Bardzo często zdarza się, że utwory z filmów, bądź seriali stają się przebojami, które nucimy lub śpiewamy na co dzień. Do takich kompozycji należą z pewnością pieśń W Stepie szerokim z serialu Przygody Pana Michała kompozycji Wojciecha Kilara, piosenka Uciekaj moje serce Seweryna Krajewskiego z serialu Jan Serce, a także znany nam wszystkim utwór Umówiłem się z nią na 9 Henryka Warsa z komedii Piętro Wyżej. Dźwięki trąbki, fortepianu i perkusji uzupełnił nieśmiały wokal publiczności.

Muzyka odgrywa bardzo ważną rolę w filmie. Ilustruje nastrój, charakteryzuje postacie, przeżycia psychiczne bohaterów, wpływa na nasze odczucia, emocje. Jednym z takich utworów jest Ballada 07 z filmu 07 zgłoś się. „To 51 sekund smutku i tęsknoty – tak określa swoje dzieło kompozytor Włodzimierz Korcz, krótko opisując motyw przewodni z serialu „07 zgłoś się”. Innym utworem budującym napięcie i bez którego film z pewnością nie osiągnąłby tak dużego sukcesu jest Ragtime z filmu Vabank. W koncertowej aranżacji, w rolę głównego bohatera, muzyka – trębacza Kwinto wcielił się Maciej Malinowski.

Podczas ostatniego bloku koncertowego artyści zaprosili gości do przeżycia Podróży za jeden uśmiech, spotkania z mieszkańcami bloku przy ul. Alternatywy 4 oraz ze Stefanem Karwowskim, najsłynniejszym w Polsce Czterdziestolatkiem.

Wszystkie koncerty mogły się odbyć dzięki dotacji z programu Działaj Lokalnie w ramach przedsięwzięcia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Dobroczynnym „Razem” przez akademię Filantropii w Polsce. Pierwszy tego typu projekt Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łaskiej, ale z pewnością nie ostatni.