Otwarta Filharmonia Agrafki Muzycznej – OFAM
to program stypendialny sterowny do uzdolnionych uczniów szkół muzycznych II stopnia oferujący wsparcie:
  • edukacyjne (10/12-dniowe warsztaty)
  • promocyjne (koncerty, audycje, publikacje, sesje nagraniowe, płyty CD)
  • finansowe (stypendia - 200 zł miesięcznie)
Realizacja programu:
  • Nominacja - W wyłanianiu stypendystów Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej uczestniczy 19 organizacji społecznych - funduszy lokalnych (partnerzy Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce), w tym Stowarzyszenie Dobroczynne „RAZEM”, które we współpracy ze szkołami muzycznymi II stopnia nominują kandydatów.  
 Nasze stowarzyszenie współpracuje z następującymi szkołami muzycznymi:
- Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Pabianicach
- Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Zduńskiej Woli
- Zespół Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim
- Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Kaliszu
Wybrani kandydaci, po wypełnieniu wniosku i zgłoszeniu go przez nominatora do Fundacji J&S Pro Bono Poloniae zapraszani są do udziału w przesłuchaniach kwalifikacyjnych.
  • Przesłuchania -  Cztery komisje, złożone z wybitnych przedstawicieli polskiej muzyki, w ciągu dwóch dni wysłuchują nominowanych kandydatów, reprezentujących wszystkie klasy instrumentów (również śpiewu), oceniając w skali od 0 do 25 punktów.
  • Sposób przyznania stypendium - Podstawą wyboru stypendystów, którego dokonuje Komisja Stypendialna, są wyniki z przesłuchań oraz jakość wniosków (min. udokumentowane osiągnięcia, brana jest pod uwagę również sytuacja socjalna).
  • Cykl stypendialny – rok szkolny
  1. W ramach programu organizowane są nieodpłatne 10/12-dniowe autorskie warsztaty muzyczne.
  2. W ciągu 10/12-dniowych warsztatów pod okiem wybitnych muzyków i pedagogów stypendyści mają możliwość doskonalić jak i zdobywać nowe umiejętności. Uczestniczą w indywidualnych zajęciach z wybitnymi instrumentalistami a także uczą się kompozycji, rytmiki, tańca i improwizacji (…). Program warsztatów jest tak skonstruowany, aby wzbogacić wyobraźnię i wrażliwość młodych muzyków a także zainteresować ich innymi „okołomuzycznymi” dziedzinami.
  3. Warsztaty kończą się uroczystym występem w renomowanej sali koncertowej z udziałem uznanych dyrygentów i kompozytorów. Dotychczas koncerty te - rejestrowane na płycie CD - odbywały się w Łazienkach Królewskich, Muzeum Narodowym w Warszawie oraz w Studio Koncertowym im. W.Lutosławskiego Polskiego Radia.
W ramach Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej – organizowane są różne dodatkowe wydarzenia artystyczne. W roku 2004 i 2006 odbyły się trasy koncertowe stypendystów Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej na terenie Polski, liczące w sumie ok. 3000 km. Orkiestra wystąpiła w 16 miastach przy licznie zgromadzonej  publiczności, (w najwyższym punkcie stolicy, nad morzem, nad jeziorami, w górach; w zamkach krzyżackich, w kościołach gotyckich, barokowych, w amfiteatrach, w pałacach, w ratuszu i …w stodole).

Zarówno podczas koncertów wieńczących warsztaty muzyczne jak i w czasie trasy koncertowej, stypendyści wykonują opracowane podczas wspólnych zajęć utwory solowe, kameralne, orkiestrowe, w tym klasyczne, jazzowe, filmowe, klezmerskie, world music. Dodatkowo młodzi artyści mają możliwość zaprezentowania własnych, autorskich kompozycji. Poprzez swoją różnorodność i oryginalność, koncerty zdobywają liczną publiczność, która za każdym razem doceniając talent i kunszt młodych muzyków, nagradza ich owacjami, domagając się bisów.

Rada Programowa Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej
: Maria Pomianowska, Maja Nosowska, Leszek Brodowski, Szabolcs Esztenyi, Adam Klocek, Waldemar Malicki.

Organizator – Fundacja J&S Pro Bono Poloniae

W okresie realizacji programu naszymi stypendystami zostało 10 młodych, uzdolnionych ludzi.
Łączna wartość przyznanej pomocy to: 17 500 zł.

 









Licznik odwiedzin

DziśDziś163
WczorajWczoraj196
W tygodniuW tygodniu359
W miesiącuW miesiącu660
ŁącznieŁącznie1314580