Andrzejki w SPON to jedno z działań w realizacji projektu "Działaj Lokalnie X" realizowanego w SP nr 2 w Zelowie.

Andrzejki obchodzone są z 29 na 30 listopada. Według tradycji wigilia imienin świętego Andrzeja była nocą magiczną, wtedy to wróżono sobie przyszłość.

Jest to święto panieńskie i czysto matrymonialne - ileż dałaby niejedna dziewczyna, aby dowiedzieć się, który chłopak jest jej przeznaczony. Niejeden też chłopiec chciałby poznać tą, która jest mu przeznaczona. Stare przysłowie mówi: "W dniu świętego Andrzeja pannom z wróżby nadzieja". Kiedyś wróżby andrzejkowe traktowano bardzo poważnie. Dziś to świetna zabawa. Dowodem tego były andrzejki w siedzibie SPON, na które zostali zaproszeni chętni uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami. Wolontariusze z "Dwójki" przygotowali bardzo ciekawe wróżby dla wszystkich dziewcząt i chłopców. Dzieci mogły się dowiedzieć, co je czeka w najbliższej  przyszłości, dzięki wróżbie z kubkami, pod którymi ukryte były przedmioty symbolizujące drogę życiową lub przyszły zawód. Imię swojego przyszłego wybranka lub wybranki  poznawano poprzez przekłucie szpilką czerwonego serca lub rzucając za siebie skórkę obranego jabłka. Kształt, w jaki się ułożyła, wskazał‚ pierwszą literę imienia przyszłego małżonka. Nie obyło się również bez wróżenia z wosku.

W dniu imienin Andrzeja nie zapomniano o solenizantach i wszystkim noszącym to imię złożono życzenia. W trakcie uroczystości odbył się poczęstunek przygotowany przez rodziców podopiecznych ze SPON-u.

Źródło: SP nr 2 w Zelowie

Luty 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28

Licznik odwiedzin

DziśDziś95
WczorajWczoraj163
W tygodniuW tygodniu670
W miesiącuW miesiącu1570
ŁącznieŁącznie594707
           
Strona została dofinansowana ze środków Programu "Działaj Lokalnie VIII" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności
realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.