Jak pomagać Ukrainkom i Ukraińcom, którzy do nas przyjadą?

Zaplanuj najbliższe dni, tak żeby były przewidywalne, dawały poczucie bezpieczeństwa i wytchnienia.

Co powinno się zorganizować?

1️⃣ Zapytaj co jest im potrzebne. Ludzie są różni i mają różne potrzeby. Zanim zorganizujesz zbiórkę, dokładnie poznaj ich potrzeby.

2️⃣ Pomoc psychologiczną świadczoną przez ukraińsko-języczne i rosyjskojęzyczne psycholożki.

3️⃣ Pomoc prawno-formalną: prawnicy, doradcy pobytowi i doradcy zawodowi (w tym specjaliści od poświadczania uprawnień). Osoby te wspierają migrantów przymusowych z Ukrainy w pierwszych krokach w Polsce – legalizacji pobytu, legalizacji pracy czy w uzyskaniu procedury uchodźczej. Być może będą chcieli złożyć wniosek o udzielenie statusu uchodźcy (pamiętajcie, że praca nie jest możliwa przez pierwsze 6 miesięcy trwania procedury dot. uzyskania statusu uchodźcy).

4️⃣ Bezpłatne kursy języka polskiego zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

5️⃣ Wsparcie dla szkół - pula finansowa na przeprowadzenie dodatkowych zajęć wyrównawczych nie tylko z języka polskiego, ale też z innych przedmiotów.

6️⃣ Wsparcie nauczycieli w przygotowaniu i prowadzeniu zajęć o wojnie i uchodźstwie (jeszcze niedawno dzieci dostawały informację, że uchodźca jest zagrożeniem) prowadzone przez psychologów i studentów psychologii.

7️⃣ W najbliższym czasie przewidujemy zwiększone zapotrzebowanie na miejsca w przedszkolach i szkołach dla dzieci – pomoc w koordynacji i kierowaniu dzieci do odpowiednich placówek wraz z wsparciem w nauce języka polskiego i organizacji pomocy psychologicznej. Przewidujemy większy ruch w Wydziale Spraw Obywatelskich w celu pozyskiwania numerów PESEL przez przybyłe osoby. Bez PESEL nie ma praktycznie opieki zdrowotnej. Potrzeba wzmocnienia obsady biur i pomocy migrantom w wypełnianiu formalności.

8️⃣ Wsparcie dla samotnego rodzicielstwa. Pamiętajcie, że większość migrantów przymusowych to kobiety z dziećmi. Nie mają tutaj kapitału społecznego, matki, ciotki, brata, znajomej sąsiadki. Twórzcie sytuacje, w których będą mogły nawiązać kontakty. Organizujcie ciekawe międzykulturowe zajęcia dla dzieci i młodzieży.

9️⃣ Uważamy, że dobrym pomysłem jest interdyscyplinarne spotkanie kryzysowe, w którym mogliby uczestniczyć przedstawiciele Urzędu, MOPS-u, Powiatu, PCPR-u, PUP, organizacji pozarządowych, szkół, przedszkoli i innych, a którego celem byłoby ustalenie kanału przepływu informacji, planu działania itp.

1️⃣0️⃣ Rozmowy z samorządami lokalnymi na temat uruchomienia rezerwy finansowej w celu sfinansowania działań organizacji pozarządowych na rzecz migrantów przymusowych z Ukrainy, Rosji, Białorusi i być może w najbliższym czasie także z Mołdowy.

1️⃣1️⃣ Zadbaj o swój zespół, wojna jest wydarzeniem totalnie traumatycznym, pomaganie migrantom przymusowym, którzy jej doświadczyli jest bardzo obciążające. Ludzie nie mogą pracować ponad siły, nawet jeżeli deklarują taką gotowość.

1️⃣2️⃣ Spontaniczne odruchy wynikające z empatii społeczeństwa polskiego są bardzo cenne i budujące i krótkotrwałe. Migracja przymusowa zazwyczaj jest długoletnia. Część osób będzie obawiała się wrócić do Ukrainy nawet po ustaniu działań wojennych.

Wasza praca może być jedynym dla nich wsparciem.
Tekst opracowała Waja Jabłonowska i Paulina Kremer z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek z Gdańska.
#UkrainoNieJesteśSama #funduszlokalny #pomocUkrainie 
...

 









Licznik odwiedzin

DziśDziś67
WczorajWczoraj245
W tygodniuW tygodniu857
W miesiącuW miesiącu5455
ŁącznieŁącznie1254783