Koncertowe ZELOWSKIE WĄTKI
Do ważnych „zelowskich wątków” należą koncerty festiwalowe, które odbywają się w Gminie Zelów od 28. lat, stanowiąc dorobek kulturowy miejsca.
Tegoroczna edycja Koncertów Festiwalowych – Zelów 2022 odbyła się w październiku br. Były to dwa koncerty muzyczne w kościołach rzymskokatolickich gminy, zorganizowane w ramach projektu ZELOWSKIE WĄTKI nawiązującego do tradycji i dziedzictwa kulturowego Zelowa.
18 października 2022 roku w kościele pw. M.B. Częstochowskiej w Zelowie, zgromadzona publiczność wysłuchała wyjątkowego koncertu w wykonaniu znanej śpiewaczki operowej Alicji Węgorzewskiej, organisty, dyrektora Fundacji im. Mikołaja z Radomia, honorowego obywatela Zelowa Roberta Grudnia oraz ukraińskiej skrzypaczki Anny Prosiekovej.
Koncert nawiązywał również do ustanowionego Roku Romantyzmu Polskiego. Pomiędzy utworami muzycznymi teksty polskich romantyków czytali zelowianie Bartłomiej Pietrzak i Filip Zelmozer – aktorzy zespołu teatralnego, działającego w zelowskim Domu Kultury.
Pieśni, pięknie i emocjonalnie wykonane przez Alicję Węgorzewską oraz słowa wypowiadane przez młodych artystów powodowały, że słuchacze chłonęli artystyczne popisy. Całości dopełniała wirtuozowska muzyka skrzypiec młodej artystki z Ukrainy, uzupełniana przez Roberta Grudnia delikatnymi dźwiękami wydobywającymi się z organów. Cisza i skupienie podczas koncertu świadczyły o tym, że słuchacze przeżywali coś niezwykłego, coś, co zapewne na długo pozostanie w ich pamięci.
Podobny w charakterze był koncert, zrealizowany kilka dni później, w niedzielę 23 października br. w zabytkowym kościele parafialnym w Kociszewie (wieś w gminie Zelów). Wystąpili: Maciej Miecznikowski – polski wokalista, śpiewak operowy, muzyk, lider zespołu Leszcze, Robert Grudzień oraz ponownie młodzi aktorzy z zelowskiego zespołu teatralnego.
Maciej Miecznikowski jest artystą znanym z żarliwych interpretacji oraz zaskakujących aranżacji utworów zarówno muzyki rozrywkowej, jak i sakralnej. W duecie z Robertem Grudniem pokazał niezwykły kunszt wykonawczy, co w połączeniu z pięknie odczytanymi przez zelowskich aktorów tekstami Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida sprawiło, że podczas koncertu wykonawcy nawiązali doskonałe relacje z licznie zgromadzonymi słuchaczami. Wypełniony po brzegi drewniany, zabytkowy kościółek z XVIII wieku stał się świątynią kultury, a koncert ważnym artystycznym wydarzeniem, umożliwiającym zaspokojenie najbardziej różnorodnych upodobań muzycznych.
Andrzej Dębkowski
Projekt ZELOWSKIE WĄTKI jest współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu „Działaj Lokalnie”, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Dobroczynne „Razem”.